Zbuduj wizerunek miejsca przyjaznego rodzinie

znudzona dziewczynka z pluszowym misiem w poczekalni u lekarza Fot. Fotolia, ©Africa Studio

 

Brudna wykładzina, jeden stolik, zniszczone, niekompletne zabawki, porozrywane i porysowane książki. Kącik dziecięcy nie powinien tak wyglądać. Gorszy od takiego kącika jest tylko jego zupełny brak. Chyba, że w Twojej placówce nie pojawiają się dzieci. Nigdy. Nawet towarzysząc rodzicom w wizycie.

Czekanie jest trudne, a czekanie z dzieckiem może być koszmarem. Niezależnie od tego czy jesteśmy w poczekalni u lekarza, na lotnisku, w restauracji czy w sklepie. Jeśli dzieci się nudzą, to czekanie ciągnie się w nieskończoność i jest uciążliwe nie tylko dla nich, ale też dla ich opiekunów i pozostałych osób, dla których wcześniej czy później znudzone i rozbrykane dzieci mogą być irytujące. Jeśli jedno dziecko w poczekalni nie jest szczęśliwe, pozostali również nie będą zadowoleni. Dodatkowo wiele dzieci boi się wizyty u lekarza, więc stworzenie spokojnego, wygodnego miejsca przystosowanego dla małych pacjentów pozwoli zminimalizować stres związany z wizytą i oczekiwaniem.

Poczekalnia naprawdę ma znaczenie. Wrażenia, jakie z niej wyniesiemy może zaważyć na ocenie całej wizyty. Najczęściej powodem złego doświadczenia, jakie wynosimy jest to, że nikt nie poświęcił czasu, aby zaplanować dobre. A szkoda, bo mając pozytywne wrażenie chętniej przyjdziemy na kolejną wizytę, łatwiej przekonamy do niej małego pacjenta i polecimy placówkę innym. Placówka przyjazna rodzinom to też dobry powód, aby się tym pochwalić: w Internecie, materiałach własnych czy nawet prasie.

Przygotowując miejsce przyjazne dzieciom zwróć uwagę na:

Przestrzeń

Przede wszystkim powinna być bezpieczna dla dzieci. W placówce medycznej wydaje się to oczywiste, ale warto spojrzeć na poczekalnię oczami dziecka i sprawdzić czy odpowiednio zabezpieczone są schody, okna, gniazdka oraz czy nie ma niebezpiecznych dla dziecka lub uszkodzonych elementów wyposażenia.

Wiele zależy od wielkości poczekalni, ale w idealnych warunkach przestrzeń powinna umożliwiać swobodne poruszanie się rodzicom z wózkami.

Długie, wąskie korytarze będą zachęcać dzieci do biegania, dlatego najlepiej wykorzystać meble, aby umieścić naturalne przeszkody, które zniechęcą małych biegaczy i przełamią przestrzeń.

Czystość

Na ten aspekt pacjenci na pewno zwrócą uwagę. Poczekalnia powinna być świeża, czysta i dobrze utrzymana. Materiały wykończeniowe, meble i zabawki muszą być łatwe do czyszczenia i dezynfekcji.

Meble

Meble dziecięce to konieczność w poczekalni, która jest przyjazna dla wszystkich grup wiekowych. Różnorodne miejsca siedzące w ciekawych kształtach mogą nie tylko uatrakcyjnić poczekalnię estetycznie, ale wygenerować dodatkowe miejsce do zabawy. Idealne jest takie ułożenie mebli w poczekalni, aby nie tworzyły jednego długiego rzędu, ale były ustawione w grupach i rozdzielone małymi stolikami, poprawi to komfort oczekujących i będzie sprzyjać indywidualnym rozmowom.

Funkcjonalność

Rodzice małych dzieci mają szczególne potrzeby, które warto uwzględnić projektując wnętrze: wygodne miejsce do przewijania i karmienia niemowląt, możliwość podgrzania posiłku, to te najbardziej podstawowe. Komfort oczekiwania podniosą też automaty z napojami i drobnymi przekąskami oraz miejsca, gdzie można doładować telefon, czy tablet.

Estetyka

Chcąc mieć pewność, że poczekalnia jest atrakcyjna dla dzieci przekształć ją w interesujące, inspirujące i pobudzające wyobraźnię miejsce. Kolorowe ściany, tapety, naklejki ścienne i obrazki, to łatwy sposób na ożywienie ścian.

Ekrany

Ekrany z filmami dla dzieci mogą być dobrym sposobem na zaangażowanie małych pacjentów i spokój w poczekalni. Są firmy, które oferują gotowe systemy z treściami dla najmłodszych. Niezależnie od tego, z jakiego rozwiązania skorzystasz upewnij się, że ekran jest w zasięgu wzroku dzieci, aby nie musiały zadzierać głowy pod sufit oraz że treści są odpowiednio dobrane.

Zabawki

W poczekalni będzie spokojniej, jeśli dzieci będą mogły się czymś zająć. Możliwości jest sporo, ale musisz wziąć pod uwagę kilka elementów:

  • pomyśl o tym, czego potrzebujesz dla dzieci w różnym wieku,
  • upewnij się, że jest wystarczająco dużo zabawek lub miejsc, które mogą zaangażować dzieci,
  • zabawki muszą być łatwe do czyszczenia i dezynfekcji. Z tego powodu powinno unikać się zabawek pluszowych lub takich, które ciężko jest umyć.

Popularność zyskują różnego typu zabawki aktywizując: stoliki, systemy naścienne, ekrany z grami edukacyjnymi lub ekrany interaktywne, które umożliwiają zabawę wielu dzieciom jednocześnie.

Czasem wystarczy dobrze zaplanować przestrzeń i zbudować dzieciakom mini plac zabaw z zakamarkami i przejściami, który pozwoli na samodzielną i bezpieczną eksplorację.

Nagroda dla dzielnego pacjenta

Tworząc miejsce przyjazne dzieciom nie można zapomnieć o drobnej nagrodzie na zakończenie wizyty: naklejka, dyplom, czy drobna zabawka, to świetny sposób, aby wizyta pozostawiła miłe wspomnienie.

Dzieci są naturalnymi odkrywcami, co wiąże się z pewnym ryzykiem. Poruszają się szybko, wkładają rzeczy do buzi, rzucają przedmiotami, uwielbiają się ukrywać. Zapewnienie im swobodnej zabawy w dobrze zorganizowanej i bezpiecznej przestrzeni jest znacznie skuteczniejszym sposobem na kontrolowanie ich zachowanie, niż umieszczanie zakazów.
Rozmach, z jakim przystąpimy do projektu zależy oczywiście od przestrzeni jaką dysponujemy i budżetu, ale można zacząć od kilku prostych rozwiązań, które docenią mali pacjenci i ich opiekunowie.

Podpowiedzi rozwiązań zebrane z różnych placówek znajdziecie w katalogu na Pinterest TU.