Najbardziej kreatywne reklamy w branży medycznej

nagroda dla kreatywnych reklam branży medycznej Fot. Fotolia, ©adam121

 

Branża medyczna nie jest kojarzona z kreatywnymi kampaniami reklamowymi. Tematyka zdrowia jest traktowana poważnie i z szacunkiem, a działania marketingowe są tu limitowane przez ograniczenia prawne i etyczne. Nic więc dziwnego, że komunikaty są raczej dość zachowawcze. Jak mówić o opiece zdrowotnej i dotrzeć z komunikatem do potencjalnych pacjentów w sytuacji, gdy większość z nich wolałaby nie myśleć i nie słyszeć o problemach ze zdrowiem?

Przez wiele lat królowała komunikacja podkreślająca kompleksową opiekę, bezpieczeństwo i profesjonalizm. Przekaz był skoncentrowany wokół najnowszej technologii lub wiedzy fachowej, co powodowało, że kampanie były mało emocjonalne. Jednak w przeciwieństwie do sytuacji, jaka miała miejsce 15-20 lat temu, pacjenci mają teraz więcej możliwości, aby uzyskać informacje o zdrowiu i opiece zdrowotnej. Mają też wyższe oczekiwania. Chcą być pewni, że lekarz jest ekspertem, ale ich doświadczenia związane z leczeniem mają przede wszystkim emocjonalny wymiar. Dzisiejszy konsument nie chce być traktowany jak kolejna pozycja w arkuszu kalkulacyjnym, szuka profesjonalnej opieki z indywidualnym podejściem.

Firmy działające w branży medycznej przestały koncentrować się na informowaniu o problemie medycznym lub podkreślaniu zalet produktów i coraz częściej eksperymentują wykorzystując w komunikacji z pacjentami i pracownikami emocjonalne, osobiste opowieści czy humor.

Przykłady takiego podejścia prezentują kampanie, które zdobyły międzynarodowe nagrody.

SICKKIDS VS – UNDENIABLE I SICK KIDS HOSPITAL

To dość kontrowersyjna kampania SickKids Hospital w Toronto przygotowana przez agencję Cossette. Ukazuje małych pacjentów, jako wojowników, którzy razem z rodzinami i personelem szpitala każdego dnia walczą o zdrowie. W projekcie wzięło udział 50 rodzin i 100 pracowników szpitala. Wymowne obrazy, przeplatane grafiką z dramatycznym rapem w podkładzie są wyjątkowo poruszające. Reklama spotkała się z krytyką części środowiska medycznego i rodziców, którzy uznali ją za nazbyt drastyczną. Celem kampanii było zebranie funduszy na potrzeby szpitala, w tym badania nad nowymi metodami leczenia i ten cel udało się osiągnąć – w ciągu 3 miesięcy zebrano ok. 58 milionów dolarów, a dochody z darowizn online wzrosły o prawie 700%. Reklama otrzymała nagrodę Złotego Lwa w Cannes.

 

Źródło: YouTube, SickKids

Poniżej drugi nagrodzony spot fundacji SICKKIDS VS: MOMSTRONG:

 

Źródło: YouTube, SickKids

THIS GIRL CAN – PHENOMENAL WOMEN I SPORT ENGLAND

Również nagrodzoną w Cannes (Brązowy Lew), choć zdecydowanie mniej kontrowersyjną reklamę przygotowała agencja FCB Inferno dla Sport England. Reklama oparta na słowach Mayi Angelou zachęca kobiety do ćwiczeń. To kolorowy, energetyczny spot pokazujący kobiety w różnym wieku, które angażują się w aktywności fizyczne i zyskują poczucie wspólnoty, przynależności i spełnienia. Kampanię poprzedzały badania Sport England, które wykazały, że kobiety mniej chętnie niż mężczyźni uprawiają sport z obawy przed krytyką, tym, że nie będą „wystarczająco dobre” lub wstydu przed pokazaniem swojego ciała. Kampania „Ta dziewczyna może” miała pierwszą odsłonę w 2015 roku a według informacji podanych przez AdWeek w lutym tego roku, luka między mężczyznami i kobietami, którzy regularnie uprawiają sport w Wielkiej Brytanii zmniejszyła się z 1,78 miliona do 1,73 miliona.

Źródło: YouTube, ThisGirlCan

OUR SONG I UNITED HEALTHCARE

Firma United Healthcare postanowiła odejść o typowych reklam ubezpieczeń zdrowotnych zdominowanych przez uśmiechniętych seniorów i dzieci, wykorzystując w swojej komunikacji humor. Agencja Leo Burnett, która z nimi współpracowała przygotowała serię komunikatów ukazujących jak poruszać się w skomplikowanym systemie opieki zdrowotnej i zachęcających odbiorców do przyjęcia zdrowych nawyków. Reklamy telewizyjne, drukowane, OOH oraz w mediach cyfrowych ukazują komiczne sytuacje osób, które potrzebują pomocy i otrzymują ją od United Healthcare np. dzięki wirtualnej rozmowie z lekarzem. Kampania miała dobry odbiór wśród konsumentów, miliony odsłon na YouTube i spory zasięg viralowy.

Źródło: YouTube, United Healthcare

SURGEON TRYOUTS I KURASHIKI CENTRAL HOSPITAL

Ostatni przykład to ciekawa kampania rekrutacyjna przygotowana przez agencję TBWA dla dużego, japońskiego szpitala Kurashiki Central Hospital. Szkoły medyczne koncentrują się zbytnio na wiedzy książkowej, a nie na praktyce chirurgicznej, dlatego Kurashiki Central Hospital przygotował dla studentów nietypowe testy rekrutacyjne testujące sprawność manualną i precyzję oraz badające odporność na stres. Próba miała na celu odkrycie potencjału studentów, których zwykłe egzaminy pisemne i rozmowy kwalifikacyjne mogłyby nie pokazać. Testy były wykonywane na czas, przez całą dobę, aby stanowić dodatkowo fizyczne wyzwanie dla aplikantów. Kandydaci musieli przejść trzy misje:

– złożyć żurawie origami (5 mm wysokości) z małych kawałków papieru,

– złożyć model małego owada z wielu delikatnych części ciała,

– przygotować miniaturowe kawałki sushi z pojedynczych ziaren ryżu.

Reklamę można zobaczyć na stronie addforum

https://www.adforum.com/award-organization/6650183/showcase/2016/ad/34524411